Pay Ölçer Nasıl Kullanılır

 • 3 sene önce
 • 0
 • pay ölçer

  Günümüzde merkezi sistemli ısıtma uygulanan binalarda pay ölçer kullanımı zorunludur. Bu cihazlar merkezi sistemden gelen enerjinin dağılımını kontrol etmek için kullanılmaktadır. Böylelikle hangi daire ne kadar enerji kullanmışsa, kullandığı kadar fatura ödemektedir. Pratik ve avantajlı bir kullanım sunan bu cihazlar, aynı zamanda yakıt tasarrufu da sağlamaktadır.

    Pay Ölçer ile Yakıt Tasarrufu

    Pay ölçer cihazlar, tek başlarına yakıt tasarrufu sağlamazlar. Bu cihazların yakıt tasarrufu yapabilmesi için termostatik vana ile birlikte kullanılması gerekmektedir. Tüm dünyada enerji kaynaklarının giderek azaldığı şu dönemde, termostatik vana kullanımı enerji israfını engellemektedir. Bu vanalar, pay ölçer cihazlarla birlikte kullanılmaktadır. Buna ısıtılan mekanın belli bir ısıda kalmasına yardımcı olurlar. Oda belirlenen ısıya geldiği zaman, otomatik olarak enerjiyi dengeleme özelliğine sahiptirler. Yapılan bu ayarlama mekanın istenilenden daha soğuk ya da sıcak olmasını engeller. Termostatik vanalar, günümüzde enerjinin israf edilmemesine en büyük yardımcıdır. Bu uygulama ile birlikte daha az enerji faturası ödemek sağlanır. Ayrıca ülkemiz enerji kaynaklarının korunması sağlanmış olacaktır.

    Pay Ölçer Kullanımın Avantajları

    Merkezi sistemle ısıtılan binalarda, enerji faturaları sorun oluşturabilir. Bu faturalar eski sistemde genellikle daire sayısına bölünerek ödenirdi. Ancak bir binadaki her dairenin aynı oranda enerji kullanması mümkün değildir. Örneğin, bazı dairelerde gün boyu çalışan kimseler yaşar. Bu kimseler gündüzleri evde olmadığından, yalnızca akşamları ısıtmaya ihtiyaç duyar. Buna karşın bazı daireler gün boyu ısınma kullanır. Hatta çocuk ve bebeklerin olduğu dairelerde bu ihtiyaç daha yüksektir. Dolayısıyla pay ölçer kullanmak, bu daireler arasındaki farkların açığa çıkmasını sağlar. Böylelikle herkes kullandığı kadar enerjinin faturasını ödemiş olur.

    Pay Ölçer Montajı ve Fiyatları

    Merkezi sistemle ısıtılan binalarda pay ölçer montajı günümüzde sıklıkla yapılmaktadır. Bu montajlar, hayli kolay şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu konuda uzman kimseler tarafından yapılan montaj işlemi, aynı günde tamamlanmaktadır.  Uygulanan pay ölçer fiyatları cihazların niteliklerine göre değişmektedir. Ancak cihazların işlevleri göz önüne alındığı zaman fiyatlar gayet makul sayılmaktadır. Bir kez monte edilen bu cihazlarla adil bir enerji yönetim sistemine sahip olabilirsiniz.

    Pay Ölçer Cihazların Okunması

    Bu cihazların okunması oldukça basittir. Enerji faturalarını okumak için gelen kimseler pay ölçer okuma işlemini saniyeler içinde gerçekleştirmektedir. Cihaz ekranı üzerinde bazı değerler yer almaktadır. Bu değerler güncel tüketimi göstermektedir. Ayrıca cihazın çalışmasına dair herhangi bir sorun olduğunda cihaz üzerindeki ibarelerden anlaşılmaktadır Pratik bir siteme sahip olan pay ölçer cihazlar, çağımızda oldukça değerlidir.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Popüler Yazılar

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı Resmi

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon Resmi

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı Resmi

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı

  Fatura Hesaplama Sistemi Resmi

  Fatura Hesaplama Sistemi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır Resmi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır