Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı

 • 4 sene önce
 • 0
 • merkezi ısıtma fatura hesaplama

  Merkezi ısıtma fatura paylaşımı yapılırken, ENERJİ VERİMLİLİĞİ 5627 sayılı kanun ve yönetmelikteki hesaplamalar kullanılmaktadır. Bu hesaplamalar da kullanılan formüller biraz karışık görünse de sizin için özet ve anlaşılır biçime getirdik. Öncelikle merkezi ısıtma kazan sisteminize göre bir seçim yaparak başlayabiliriz.

  • Daire ısıtma ve Sıcak Su tek merkezden beslenip Boyler Sistemi varsa;
  • Daire ısıtma ve Sıcak Su Kat istasyonu ile sağlanıyorsa;
  • Sadece Daire ısıtma için merkezi ısınma kullanılıyorsa;
  • Merkezi ısınma sistemi sadece Sıcak Su için kullanılıyorsa ( yazlık formül );

  Yukarıdaki seçeneklerden hangisi size uygunsa seçim yaparak hesaplamaya başlayabiliriz.

  Daire ısıtma ve Sıcak Su tek merkezden sağlanan Boyler Sistemi için merkezi ısıtma fatura hesaplama:

  Hesaplamaya başlamadan önce ilk olarak bir kaç konuya açıklık getirmek istedik. Öncelikle boyler sistemli sıcak su sağlanan kazan dairelerinde hesaplamada ilk sıraya Sıcak Su için harcanan enerjiyi tespit edip gelen doğalgaz faturasından çıkararak ısıtma ve Sıhhi Sıcak Su için harcanan enerjileri ayıt edeceğiz.

  1 m³ Sıcak Su için harcanan enerjiyi hesaplamaya başlayalım.

  Sıcak Su Birim Fiyatı :((1,2 x 1000x ( Boyler Su Sıcaklığı – 10 ) x Doğalgaz Birim Fiyatı / 8250 )

  Simdi bu formül sonrasındaki aşamalara geçiyoruz. Sıcak Su Birim Fiyatı hesaplandıktan sonra toplam tüketilen sıcak sular toplanarak elde ettiğimiz birim fiyat ile çarpılarak toplam sıcak su için harcamış olduğumuz enerjiyi bulabiliriz. Bulduğumuz enerji formülde TL üzerinden gittiğimiz için Toplam Sıcak Su için harcanan doğalgaz bedelini temsil etmektedir. Bu aşamayı da bitirdiğimize göre şimdi ortak ısınma için harcana değerleri hesaplamaya başlayalım.

  1 m² alan için Ortak Isınma Birim fiyatı hesaplamaya geçiyoruz. Aşağıdaki formül bize yardımcı olacaktır.

  %30 Ortak Isınma Birim Fiyatı [ TL ] = (Doğalgaz Fatura Bedeli [ TL ] – Toplam Sıcak Su Isınma Bedeli [ TL ] ) x 0,30 x ( 1 / Toplam Isıtılan Alan [ m² ] )

  Yukarıdaki formülde göründüğü üzere ihtiyacımız olan diğer bir bilgi de Toplam Isıtılan Alan dır. Bunun anlamı ortak alan değildir. Ortak Isınma olarak tarif edilen ibare ilk olarak bina ve apartmanlarda mekanların dışından kalan merdiven, giriş lobi, otopark vb gibi yerler olarak akla gelmektedir. Lakin onlar değildir. Binalar merkezi ısınma ile ısıtıldığı için toplu bir ısınma sağlanmaktadır. Bu durumda daire içinde hiç ısınma yapılmayan yerler bile ısı geçişleri ile ısınmış olacağından kazan dairesinde harcanan enerjinin belli bir kısmı ısı geçişleri sayesinde her daireye ulaştığı için 5627 sayılı kanun bunu ortak ısınma olarak adlandırmıştır. Oran olarak ta ısıtma için harcanan enerjinin %30 unu daire m² lere orantılı olarak dağıtılmasını bildirmiştir.  Bizde bu kurala uyarak yukarıdaki formül ile 1 m² daire alanı için ne kadar ısıtma payı ödeyeceğimiz hesaplamış oluyoruz. Ortak alanı da hesapladığımızda göre şimdi asıl konu olan daire ısınma için harcadığımız enerji bedelini hesaplamaya gelelim.

  1m² alan için Daire Isıtma Birim fiyatı hesaplamaya başlayalım.

  %70 Bireysel Isınma Birim Fiyatı [ TL ] = ( Doğalgaz Fatura Bedeli [ TL ] – Toplam Sıcak Su Isınma Bedeli [ TL ] ) x 0,70 x ( 1 / Toplam Isı Tüketimi [ kWh ] )

  Bu formülde de Toplam Isı Tüketimi ibaresi ile karşılaştık. Daire için harcanan enerji miktarını ölçen ölçüm aletleri olan kalorimetre, pay ölçer, ısı sayacı vb gibi cihazların ölçtüğü değerler toplamıdır. Her zaman söyle bir soru ile karşılaşıyorum. Bana direk ve ya WhatsUp ile ulaşan daire sahipleri bizim faturamız doğru hesaplanmış mıdır diye soruyorlar. Burada önemli olan konu şudur. Eğer yukarıdaki formüllerde yer alan bütün değerler elimizde olursa ancak faturanın doğru hesaplanıp hesaplanmadığını bilebiliriz. Bu sorular için bizde bu formülleri hızlıca hesaplama yapacak bir sayfa hazırlıyoruz. O sayfada istenilen değerleri girerek hızlıca fatura kontrolünüzü yapmış olacaksınız. Konumuza geri dönelim. Bu formül bize 1 kWh lık endeks için harcanan enerjinin birim fiyatını verecektir. Bu sayede dairede bulunan ölçüm aletinden geçen kWh hesaplayarak onun TL olarak karşılığını bulmuş olacağız.

  Boyler Sistemli Merkezi Isıtma yapılan yerlerde bu üç formülü uygulayarak enerji ve tüketim hesaplarımızı yapabiliriz.

  Daire ısıtma ve Sıcak Su Kat istasyonu için fatura hesaplama:

  Güncel projelerin, sitelerin ısıtma sistemlerinde artık Kat İstasyonları tercih edilmeye başlanmıştır. Öncelikle kısaca kat istasyonu hakkında bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Kısaca size bilgi vereyim. Her daire için, dairenin büyüklüğü ve banyo sayısı ön görülerek seçim yapılan bir kutudur. İçerisinde Eşanjör, Termostat, Kalorimetre, Soğuk Su Sayacı ve bağlantı apartaları bulundurur. Amacı ise merkezi ısıtma sistemiden aldığı enerji ile daireniz için ihtiyaç olan ısınma ve sıcak su yu üretmektir. Kullanım olarak çok konforlu ve tasarruflu bir sistemdir. Bizim formülümüzde bu sistem için ufak bir revize yaparak uygulamaya başlayabiliriz.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Popüler Yazılar

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı Resmi

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon Resmi

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı Resmi

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı

  Fatura Hesaplama Sistemi Resmi

  Fatura Hesaplama Sistemi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır Resmi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır