M- Bus Otomasyonlarının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir

 • 3 sene önce
 • 0
 • Yeni ve teknolojik bir cihaz olarak nitelendirilen m-bus converter cihazları ölçüm yapan cihazların koordineli bir şekilde iletişime geçmesini sağlamaktadır. Alman bir doktor olan Horst Ziegler tarafından üretilmiştir. Ancak daha sonra üzerine yeni donanımlar da eklenmesiyle günümüzdeki halini almıştır.

    M- Bus Otomasyonlarının Kullanım Amacı ve Faydaları

    Bu cihaz genellikle kalorimetre ve ısı pay ölçerler ile birlikte kullanılmaktadır. Ancak kullanılmakta olan her enerji birimini kapsayan geniş bir sisteme sahiptir. Tüketilen doğal gaz, su ve elektrik gibi birimleri ölçer. Her bir ölçüm için ayrı bir algoritması bulunmaktadır. Son derece grifit bir yapıya sahip olan mekanizması mevcuttur. Her ay toplamda kullanılmış olan enerji birimlerini raporlar. Bu sayede daire başı kullanılan enerji miktarlarınca ödeme alınır. Hata payı sıfıra yakın olan m-bus otomasyon cihazları kamusal alanlarda sıklıkla ve güvenle kullanılmaktadır.

    M- Bus Otomasyonlarının Kullanım Alanları

    Kamusal alanlara uygun olan m bus cihazları apartman kullanımları için idealdir. Daire sayısı fark etmeksizin her apartmanda montaj işlemleri bir gün içerisinde gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda iş hanları ve pasajlar için de tercih edilmektedir.

    M- Bus Converter Cihazlarında Montaj Hizmetleri

    Bu cihazlar son derece karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle montaj ve kurulum aşamalarında profesyonel yardım almak gerekebilir. Kurulum süreçlerinden sonra ek olarak sorgulama hizmetleri de veriliyor. Cihazın tam randımanlı çalışması için günde en az bir kere sorgulanması gerekmektedir. Günlük raporlar halinde merkeze aktarılan tüm enerji birimleri aylık olarak listelenir. Sorgulama ancak cihazları tanıyan ve sertifikalı uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Uygun sorgulama frekansları için çeşitli denemeler yapılmaktadır. Doğru sayaç seçimi için de profesyonel ekiplerle telefon ya da internet üzerinden irtibata geçmek mümkündür.

    Piyasadaki M- Bus Çeşitleri

    Toplamda iki çeşit m-bus otomasyonu bulunmaktadır. İlk çıkan versiyonları kablolu iken yeni teknoloji üretilmiş olanlarında kablo bulunmamaktadır. Her iki türü de tesisatlarla birlikte uyum içerisinde çalışır. Ancak kablosuz olan türlerinin çalışma prensibi çok daha gelişkin olduğu için daha sık tercih edilmektedir.

    M- Bus İçerisindeki Tüketim Bilgileri

    Söz konusu cihazda yer alan tüketim bilgileri her gün nizami olarak bir merkez verisine aktarılmaktadır. Ancak pille çalışan m-bus otomasyonlarında sorgulama ve tüketim akışı daha seyrek aralıklarla yapılıyor. Ancak daha sık sorgu seçenekleri de özellikle kablolu olan otomasyonlar için tatbik edilebilir. Toplamda iki adet sinyal kablosu ile çalışan cihazlar tüketim bilgilerinin doğru bir şekilde muhafaza edilmesini sağlamaktadır.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Popüler Yazılar

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı Resmi

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon Resmi

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı Resmi

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı

  Fatura Hesaplama Sistemi Resmi

  Fatura Hesaplama Sistemi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır Resmi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır