Isı Sayacı Kalibrasyonu Nedir

 • 3 sene önce
 • 0
 • kalorimetre okuma

  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2018 tarihi itibari ile etiket basım tarihinin 5 yılı geçen ve bu süreyi dolduran ısı sayacı takılı olan merkezi sistem binalardaki kalorimetrelerin tamamen sökülerek ilgili laboratuvarlarda kalorimetre kalibrasyonu hizmetlerinin yerine getirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu nedenle muayene kalibrasyon hizmetleri bakanlık talimatlarında 5 yılda bir olmak üzere düzenleniyor.

  Yapılan muayene kalibrasyon sistemleri EN- 1434- 5: 2014 standartlarında olacak şekilde yerine getiriliyor. Bu uygulamalar ile birlikte ısı sayaçları için üretim yılı 1. yıl olarak kabul edilerek bu süreden sonraki aşamada sürekli takip ve kontrolleri yapılıyor. Isı sayaçlarına ait üretim tarihinin son iki değeri cihaz üzerinde işaretlenerek gerçekleştiriliyor.

    Isı Sayacı Kalibrasyonu Yapılırken Dikkat Edilecek Hususlar

    Isı sayaçları için muayene kalibrasyon işlemleri yapılırken ısı sayaçlarının mühür ve damgalarının bozulmamış olmalarına dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer ki cihaza müdahale edilmiş ise kalorimetre muayene işlemlerinin yapılması gerekiyor. Isı sayacının damga süreci dolmuş ise ısı sayacı cezalı duruma düşüyor. Böyle bir durumda muayene işlemi uygulanmıyor.

    Yapılan işlemlerde ısı sayacı kalibrasyon işlemleri yapılırken cihazlara ait akış ölçümleri, sıcaklık ölçümleri ve hesaplama sonuçları ısı sayaçlarına ait doğru değerler sınıflarına göre sonuçlandırılarak değerlendirmeleri yapılır.

    Yapılan işlemlerde kalorimetre okuma sonucunda ısı sayacı izin verilen değerlerin çok üzerinde bir değer veriyor ise damgalanma işlemi yapılıyor. Ancak mevcut olan hata sınırların dışında kalıyor ise bunun için uygunsuzluk raporu hazırlanır.

    Uygunsuz Isı Sayaçları için Yapılan İşlemler

    Kriterlere uygun olmayan ısı sayaçları eğer ki mümkün ise ayara tabi tutulabildiği gibi tamir işlemleri de yapılır. Ancak ayarlama ve tamir işlemleri yapılamayan ısı sayaçların mutlaka değişmesi gerekiyor. Yapılan ısı sayacı muayenesi neticesinde test düzeneği ile kıyaslama işlemleri yapılıyor. Yapılan test düzeneği 3 farklı şart altında ölçümlendiği biliniyor.

    Yapılan testlerde ısı sayacının vermiş olduğu değer ile olması gereken değer arasında % bir değerleme bulunarak bu değerlemenin uygunluğu değerlendirilerek çıkan sonuca göre farklı işlemler yapılabiliyor. Isı sayacı kalibrasyonları ele alınırken normal değerlerinde olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor.

    Özellikle bakanlık tarafından belirlenen kriterlerin uygunluğu ele alınan ve dikkat edilen en büyük konulardan birisidir. Yapılan incelemeler neticesinde eğer ki bir uygunsuzluk var ise ve bu uygunsuzluk için sorun giderme süresine uyulmaz ise cezai müeyyideler uygulanıyor. Bu nedenle 2018 yılı baz alınarak bu yıldan itibaren 5 yıllık bir süre içerisinde gerekli muayene ve kontrollerin rutin olarak yapılması ve yasal uygunluğa dikkat edilmesi gerekiyor.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Popüler Yazılar

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı Resmi

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon Resmi

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı Resmi

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı

  Fatura Hesaplama Sistemi Resmi

  Fatura Hesaplama Sistemi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır Resmi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır