Kalorimetre Çeşitleri ve İşlevleri Nelerdir

 • 3 sene önce
 • 0
 • kalorimetre, m bus kalorimetre, ultrasonik kalorimetre

  Çeşitli sistemlerin çalışması ile ısı oluşmaktadır. Isıtma ve soğutma sistemleri kullanılan enerji ölçümü kalorimetre ile yapılmaktadır. Kalorimetre sistemde oluşan ısıyı ölçmektedir. Isı sayacı geliş ve gidiş hattı üzerinde oluşan ısıyı ölçerek arsındaki farkı bulmaktadır. Tüketilen enerjiyi hesaplayan ısı sayacı kalorimetre bulunmaktadır. Hesaplanan değeri kablolu ya da kablosuz iletişim aracı ile gösterilmektedir.

    Kalorimetre Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

    Kalorimetre genel olarak sistemde tüketilen enerji miktarını ölçmektedirler. İşlevleri ve teknik özelliklerinde var olan değişiklikler bulunmaktadır. Bu değişikliğe göre kalorimetre çeşitleri bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür.

    Mekanik Kalorimetre

    Mekanik kalorimetre cihaz içerisinden geçen suyun bir tribüne çarpası ile ölçümü gerçekleştirmektedir. Suyun çarpması sonucu tribünde oluşan devir ölçülmektedir. Devir sayısına göre de harcanan enerji hesaplanmaktadır.

    Mekanik kalorimetrenin de kendi içerisinde iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar singlejet ve multijet olarak adlandırılan mekanik kalorimetrelerdir. Singlejet mekanik kalorimetre sisteminde su bir noktadan girip diğer bir noktadan sistemi terk etmektedir. Multijet mekanik kalorimetrede ise su birkaç noktadan sisteme giriş yapmaktadır. Her ikisi de suyun tribüne devir yaptırması ile ölçümünü gerçekleştirmektedir.

    Ultrasonik Kalorimetre

    Diğer bir kalorimetre çeşidi ise ultrasonik kalorimetre olmaktadır. Ultrasonik kalorimetre daha hassas ölçüm yapabilmektedir. Bu kalorimetre ölçüm yaparken sistemden geçen suyun sesini dikkate almaktadır.

    Suyun ses hızının iletim zamanına göre hesaplanması esasına dayanmaktadır. Ultrasonik ses sensörü bu kalorimetrenin ölçüm yapmasında etkili olmaktadır. Ses sensörü ve su sesinin algılanması ile yapılan bu sistemde mekanik sistemdeki gibi tribünde yoktur. Ayrıca etkili ve pratik bir tüketilen enerji yani ısı ölçümü yapabilmektedir.

    Kalorimetre Kullanım Alanları ve Avantajları

    Tüm bu kalorimetre çeşitleri etkili bir ölçüm aracı olarak kullanılmaktadır. Özellikle ultrasonik kalorimetre hassas ve pratik bir ölçüm sunmaktadır. Aynı zamanda da faturalandırma sırasında sunduğu avantajlar ile bilinmektedir.

    Sistemin ısı derecesini pratik bir biçimde ölçmekte ve faturalandırmayı pratik hale getirmektedir. Ancak oldukça hassas olan ultrasonik kalorimetre kirli alanlarda yoğun hassasiyeti nedeniyle yanlış sonuç verebilmektedir. Yoğun nüfusun ve enerji tüketiminin olduğu binalarda m bus kalorimetre etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

    Merkezi sistem ısıtma olan binaların hemen hemen hepsinde mekanik kalorimetre çeşidi kullanılmaktadır. Her iki kalorimetre de büyük binalarda bulunan ısınma sistemlerinde kullanılmaktadır.

    Site, apartman, kompleks yapılarda bulunan ısıtma ve soğutma sistemlerinde etkin olarak kullanılmaktadır. Profesyonel bir ölçüm ve faturalandırma yapmak konusunda da büyük avantaj sağlamaktadırlar. Sağlam sistemleri sayesinde uzun süre doğru sonuçları göstermektedirler.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Popüler Yazılar

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı Resmi

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon Resmi

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı Resmi

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı

  Fatura Hesaplama Sistemi Resmi

  Fatura Hesaplama Sistemi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır Resmi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır