Kalorimetre Kullanımları ile İlgili Bilgiler

 • 3 sene önce
 • 0
 • Kalori ısı birimi olarak kullanılır. Isının matematiksel hesabının dijital ortama aktarılarak geçmesini sağlayan sistem ise kalorimetre olmaktadır. Tüm bu noktaları ile bu cihazlar yaygın kullanımlara sahiptir. Bu nedenle de sürekli olarak geliştirilmektedir.

    Kalorimetre merkezi ısıtma sistemlerine ait dairelerde kullanılmaktadır. Merkez kısmında kalorimetre okuma sistemi yer alıyor. Endüstriyel alanlarda ise daha çok m bus kalorimetre sistemine dayanan merkezi okuma yapılmaktadır.

    Kalorimetre Montajında Neler Yapılır?

    Montaj aşamasında ısı sayacı, küresel vana, termokuple girişli küresel vana, pislik tutucu filtre kullanılır. Yapılacak kalorimetre montajı çalışmasından önce dönüş kollektörü çıkışına bir adet küresel vana montajı yapılacaktır. Sonrasında ise su akış yönüne doğru bir adet püslik tutucu filtrenin montajı yapılmalıdır.

    Ultrasonik kalorimetrelerde mekanik aksamlar bulunmaz. Bu nedenle pislik tutucu filtre konulmasına gerek olmaz. Üçüncü olarak kalorimetre uzunluğu baz alınarak boru sayaç rakoru kullanılır. Pislik tutucu filtrenin çıkış kısmında küresel vana gereklidir. Bu adımdan sonra dönüş hattı için kolon bağlantısı yapılıyor.

    Son montaj işlemi ise termokuple giriş sensör vanası montajının yapılması olacaktır. Tesisattan iki gün boyunca su sirkülasyonu yapılır. Bu şekilde tesisatta bulunan yabancı cisimler pislik tutucular sayesinde yakalanır. Tesisat yeterince temizlendiğinde kalorimetre su akış yönüne göre montajı yapılır.

    Kalorimetre Çeşitleri Nelerdir?

    Endüstriyel alanlarda kullanılan ultrasonik kalorimetreler EN 1434 standartlarına uygun olarak sunulur. Mekanik sayaçlara göre daha hassastır. Bu nedenle ultrasonik kalorimetre fiyatları farklı aralıklarda yer alır. Ultrasonik modellerde hareketli parçalar bulunmaz. Bu nedenle mekanik sayaçlara nazaran iki kat daha uzun ömürlü olmaktadır.

    Düşük enerji tüketimi bu çeşit kalorimetrelere uzun bir pil ömrü sağlıyor. Ekran kısmı kalorimetre gövdesinden ayrılabiliyor. Bu da okunmasının daha kolay olmasını sağlıyor.

   Mekanik modellerde EN 1434 standartlarına uygundur.

    Düşük debilerde bile hassas ölçümler yapabilir. Ayrıca kendinden filtreli olan bu modellerin tıkanma riski düşüktür. Manyetik alanlardan etkilenmemelerinin yanında düşük enerji ile uzun pil ömrü sağlayabilirler.

    Kalorimetre Faturalandırma Programları Nasıl Çalışır?

    Merkezi ısıtma yapılan binalarda kalorimetre faturalandırma programı ile site yöneticileri dışa bağımlı olmadan faturalandırma işlemi yapabiliyor. Gaz dağıtım firması tahsilat için 6 gün süre verir. Ve bu da site yönetimlerindeki en büyük sorunlardan biridir. Yapılacak faturalandırma ile site sakinlerinden tahsilatlar pratik bir şekilde yapılabilir.

    Sıcak su sayacı, kalorimetre, ıs pay ölçer olan binalarda bu şekilde faturalandırma yapılabiliyor. Programlar sabit bilgisayar gereksinimleri olmuyor. Kalorimetre cihazları aylara göre raporlama yapabilir. Bu da şikayetçi olan dairelerin kullanımlarının incelenmesine imkan verecektir.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Popüler Yazılar

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı Resmi

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon Resmi

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı Resmi

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı

  Fatura Hesaplama Sistemi Resmi

  Fatura Hesaplama Sistemi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır Resmi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır