Kalorimetre Hakkında Bilgiler ve Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar

 • 4 sene önce
 • 0
 • Kalorimetre takılı olan binalardaki faturalandırma sistemi şu şekildedir, binaya gelen faturanın % 30’u dairelerin m2sine göre dağıtılır. Geriye kalan %70’lik kısım ise dairenin kullanımlarına göre dağıtılmaktadır. 

  Kalorimetre takılı dairelerin oda sıcaklıkları kanun gereği  15°C altına düşürülmesi  yasaktır. Bu sebeple peteklere takılan termostatik vanalar oda sıcaklığının 15°C altına düşürülmeyecek şekilde kilitli olarak takılmaktadır veya vana üzerinden 15°C altına düşürülmeyecek şekilde ayarlanması gerekmektedir.

  Kalorimetre sistemleri, daireye giren sıcak su ile daireden çıkan sıcak su miktarı arasındaki farkları ölçerek değerler oluşturur  ve bu değerlere göre % 70’lik kısım içi hesaplamaya tabi tutulur.

  Termostatik vana takılmış olan dairelerde vana üzerinden ayarladığınız sıcaklığa ulaşıldığı anda vana peteğe su girişini kapatacak ve ayarladığınız oda sıcaklığının altına düşüne kadar açmayacaktır. Peteğiniz soğumuş olsa dahi oda sıcaklığı istenilen derecededir.  Peteğinizin soğuk olması arızalı olduğunu göstermemektedir. Oda sıcaklığı baz alınacaktır. Herhangi bir Termometre ile kontrol edebilirsiniz

  Daire sahipleri oda sıcaklıklarını kendileri belirleyecektir. Eğer 15°C üzerinde bir sıcaklık istenirse vana üzerinden 2 – 3 – 4 – 5 gibi daha yüksek derecelere getirilebilir.

  Eğer faturanızın düşük gelmesini istiyorsanız, az kullandığınız odaların derecesini azaltarak tasarruf yapabilirsiniz. Azaltacağınız her 1°C den %4 tasarruf edeceğinizi unutmayın.

  Kalorimetre cihazları daire sıcaklığının 15°C altına düşen dairelerde fark işlemi uygulayacak şekilde programlanmıştır. Oda sıcaklığı 15°C altına düşürülen daireler için bakanlığın çıkarmış olduğu hesaplama sistemine göre fark işlemleri gerçekleştirilecektir.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Popüler Yazılar

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı Resmi

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon Resmi

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı Resmi

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı

  Fatura Hesaplama Sistemi Resmi

  Fatura Hesaplama Sistemi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır Resmi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır