Kalorimetrelerin Çeşitleri Nelerdir

 • 3 sene önce
 • 0
 • kalorimetre

  Çağımızda kalorimetre cihazları enerjinin kontrollü kullanılması adına büyük önem taşıyor. Bu cihazlar sayesinde merkezi sistem ısıtmasına sahip binalarda adil fatura sistemi uygulanmaktadır. Kalorimetre cihazlarıyla her birimin kullandığı enerji, net şekilde ölçülmektedir. Bu durum enerji faturası ödemesinde herkesin kullandığı kadar enerjinin parasını ödemesini sağlamaktadır. Günümüzde kalorimetreler farklı türlere sahiptir.

    Kalorimetre Türleri Nelerdir?

    Kalorimetre cihazları, m bus kalorimetre gibi farklı çeşitlere sahiptir. Bu cihazların çalışma mantığını kavramak adına, çeşitlerinin bilinmesi faydalı olacaktır. Kalorimetre cihazları mekanik ve ultrasonik olarak iki türlüdür. Bunların farkları çalışma sistemlerinden kaynaklanmaktadır. Mekanik cihazlar, cihazın çalışmasını sağlayan suyun bir tribüne çarpması yoluyla çalışmaktadır. Bu çarpma işlemi, tribünün devrini sağlar. Cihaz tribünün devrini ölçerek çalışır. Ultrasonik kalorimetre cihazında tribün bulunmaz. Ölçüm, cihazın ses sensörleri ile sağlanmaktadır. Buna göre mekanik kalorimetre daha basit bir yapıda olduğu söylenebilir.

    Hangi Kalorimetre Tercih Edilmelidir?

    Mekanik ve ultrasonik kalorimetre cihazlarının her ikisi de hassas biçimde tasarlanmıştır. Ancak mekanik kalorimetreler, yapıları gereği kirli suyun bulunduğu ortamlarda hassas ölçüm yapamayabilir. Bu cihazların bakımı ve temizliği bu nedenle önem taşımaktadır. Ultrasonik kalorimetreler mekanik kalorimetrelere göre daha hassas ölçüm yapabilir.  Mekanik kalorimetrelerin içinden geçen suyun kirliliği, zamanla tribünü tıkayabilir. Bu durumda tribün suyun çarpmasını algılamaz. Mekanik kalorimetreler, bu özelliği dolayısıyla daha sık bakıma ihtiyaç duyar. Ultrasonik kalorimetrelerde bu problem görülmez. Ancak her iki cihazın da oldukça üstün kalitelere sahip olduğu bilinmektedir. Her ikisi de güvenle tercih edilebilir.

    Kalorimetre Türlerinin Fiyatlandırması Nasıl Yapılır?

    Günümüzde piyasada birçok kalorimetre cihazı bulunmaktadır. Bu ürünlerin fiyatlandırılması marka ve türlerine göre yapılmaktadır. Bu cihazlar oldukça dayanıklıdır. Uygulandıkları mekanlarda yıllar boyu güvenle kullanılabilir. Bakımları düzenli olarak yapıldıklarında hiçbir sorun çıkarmadan çalışma özelliği sunarlar. Bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda cihazların fiyatları oldukça uygundur. Piyasadaki kalorimetre fiyatları gözden geçirildiği zaman ultrasonik kalorimetre fiyatlarının biraz daha pahalı olduğu görülmektedir. Bunun nedeni, bu cihazların daha farklı bir yapıya sahip olmasıdır.

    Kalorimetre Çeşitleri Enerji Tasarrufu Sağlar Mı?

    Kalorimetreler, adil ölçümün yanında tasarrufu da sağlar. Ancak bunun için cihazların termostatik vana ile birlikte kullanılması gerekmektedir. Bu vanalar, mekanların belirlenen sıcaklıkta kalmasını sağlar. Daha fazla enerji sarf edilmesini engeller. Oda ısısı belirlenen ısının altına düştüğünde enerji kullanımını sağlayarak, odayı ideal ısıya ulaştırır. Günümüzde merkezi sistem ısıtmalarında hem kalorimetre hem de termostatik vana kullanımı zorunludur. Böylelikle binalarda kaliteli ısıtma sağlanır.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Popüler Yazılar

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı Resmi

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon Resmi

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı Resmi

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı

  Fatura Hesaplama Sistemi Resmi

  Fatura Hesaplama Sistemi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır Resmi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır