Isı Pay Ölçer Nedir, Nasıl Kullanılır

 • 3 sene önce
 • 0
 • Isı pay ölçer cihazlar ve termostatik vanalar, Enerji Verimliliği Kanunuyla gündeme gelmiştir. Sistemlerin doğru kullanılması halinde ciddi oranda tasarruf elde edilerek maliyetler düşürülebilir. Isı pay ölçer cihazları, merkezi ısıtmayla çalışan binalarda radyatör üzerine takılır. Elde edilen enerjinin verimli şekilde paylaştırılmasını sağlayan cihazlar; çok kolonlu ve dikey ısıtma sistemleriyle uyumlu şekilde kullanılır.

  Ekran Üzerindeki Mesajlar Ne Anlama Gelir?

  Isı pay ölçerler üzerinde güncel değerler ve sayaca ait sistem bilgileri düzenli olarak güncellenerek görünür. Termostatik vanalardaysa sistem; oda sıcaklığının seçilen dereceye göre ayarlanmasını sağlar. Oda sıcaklığının belirlenmiş değere gelmesi halinde sıcaklığa duyarlı sensörler vanayı otomatik olarak kapatır.  

  * Bu özellik radyatörün gereksiz yere çalışmasının önüne geçer.

  Konfor ve Enerji Tasarrufu Sağlayan Güncel Teknolojiler

  Sistemin kendini kapatmasıyla birlikte sistem içinde dönen sıcak su, değerini kaybetmeden kaynağına geri döner. Konforun yanı sıra enerji tasarrufu sağlayan güncel teknolojiler sayesinde maliyetlerde ciddi avantajlar sağlanır. Termostatik vananın kullanıldığı alanlarda; güneş, fırın veya ocak kullanımı da ısı kaynağı olarak değerlendirilir ve bu şekilde oda içinde ciddi ısı farklılıkları yaşanmaz.

  Pay ölçer kullanımı zorunlu mudur?

  Enerji Verimliliği Kanununa göre merkezi ısıtmanın kullanıldığı binalarda pay ölçer kullanımı zorunludur. Oda sıcaklıklarının 15 derecenin altına düşmemesi gerekliliğini otomatik olarak ayarlayan sistemler sayesinde standart büyüklüğe sahip bir mekanda en az %30 enerji tasarrufu sağlanabilir.

  * Bilinçli bir tüketici olunarak gereksiz enerji tüketiminin önüne geçilebilir ve uzun dönemli bir yatırım elde edilebilir.

  Ülke ekonomisinin yanı sıra bireysel bütçelerin dengeye girmesinde de etkili olan pay ölçer okuma işlemi yönetim ofisleri tarafından yetkilendirilmiş kurum veya kişiler tarafından gerçekleştirilir.

  Isı pay ölçüm teknolojileri sayesinde her dairenin kullanım miktarı hassas bir şekilde ölçülebilir. Bu da bilinçli tüketicilerin ısı israfını önlemek amacıyla uyguladığı tedbirlerin karşılığının alınmasını sağlar.

  Isı Pay Ölçer Sisteminin Maliyeti Nedir?

  ​​​​​​​Sistem maliyeti radyatör başına hesaplanır. Bu nedenle bir dairede kullanılan pay ölçer fiyatları radyatör sayısına göre değişebilir. Ev sakinlerinin ısıyı kendi istedikleri gibi ayarlamasını ve her dairenin yaktığı kadar bedel ödemesini sağlayan teknolojiler, radyatörlere takılan ısı pay ölçer cihazlarla sağlanabilir. Radyatör sayısına bağlı olarak değişen maliyetlere ek olarak aylık okuma maliyetleri de kullanıcı sayısına bölünerek paylaştırılır. Isı pay ölçer kullanılmayan alanlarda aylık yakıt tüketim bedeli tüm apartman sakinlerine eşit olarak bölüştürülürken, yeni sistemle hem bireysel hem de toplu tüketimde ciddi oranlarda enerji tasarrufu sağlanabilir.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Popüler Yazılar

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı Resmi

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon Resmi

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı Resmi

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı

  Fatura Hesaplama Sistemi Resmi

  Fatura Hesaplama Sistemi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır Resmi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır