M Bus Kontrol Sistemleri

 • 3 sene önce
 • 0
 • M Bus Kontrol Sistemleri

  Ülkemizde kullanılan iletişim standartlarından biri olan m bus Paderbon Üniversitesinden Profesör Dr. Horst Ziegler tarafından geliştirilmiştir. Bu standart ölçüm cihazlarının haberleşmesini sağlamaktadır.

    Metering Bus kelimelerinin kısaltılması ile oluşturulmuştur. Kablolu ya da kablosuz olarak iletişim sağlanabilir. Ülkemizde daha çok kablolu standart kullanılır. Çok tercih edilmesinin anan nedeni ise tek sefer yatırım maliyeti ile uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde hizmet verebilmesidir.

    M Bus Kontrol Sistemleri Hakkında Genel Bilgiler

    Bu sistem üzerindeki tüm sayaçlar merkezi olarak okunabilir. Bunun için doğrudan bir sayaç kullanılabilir. Ya da harici bir merkezi kontrol cihazı ile de veri aktarımı yapılabilir. Bu şekilde kullanıcılar açısından yaşam kalitesi yükseltilir. Bunların yanı sıra binanın enerji dengesi de esnek bir şekilde gözlemlenebilir. Genel olarak TS EN 1434- 3 standardına uygun olan bu protokol, sayaç bilgilerinin aktarılması ile görevlidir.

    Merkezi ısıtma, sıcak su kullanımı, soğuk su kullanımı olan yerlerde tüketim değerleri bu standartlarla ölçülür. İletişim hatta binanın şaftlarından birine çekilir. Ana iletişim hattına paralel olarak bağlanan sayaçlar daha pratik kullanılır. İletişim alanındaki ana hat ise tek bir giriş ile okuma merkezine bağlanır.

    Bu alanda yer alan konvertör ile tüm sayaçlar 0,5 sn. içerisinde okunur. Hatta 0 doğruluk oranı ile bilgiler iletilir. İsteğe bağlı olarak tek bir nokta üzerinden talep edilir ise konvertörler GMS modülü ile tüm sayaç bilgilerini dünyanın her noktasına ulaştırabilir.

    Kullanım Bilgileri

    Kurulumda ilk olarak m-bus otomasyon sisteminde ölçüm yapılacak olan sayaçların birbirine protokole uygun bir şekilde bağlanması gereklidir. Kablolama işlemleri tamamlandığında sayaçların uç bağlantıları doğru bir şekilde yapılmalıdır.

    Ürün Avantajları

    * Her sayaç için ayrı ayrı iletişim hattına gerek bulunmuyor.

   * Tek bir ana iletişim hattı üzerinden tüm cihazların verileri tek bir merkezde toplanır. Bu nedenle ilk yatırım maliyeti düşüktür. Uygulaması da oldukça pratiktir.

   * Arıza durumlarında arızaya neden olan sistem anında tespit edilir. Kolay bir şekilde arızaya müdahale edilir. İşletme maliyeti bu nedenle daha düşüktür.

   * TS EN 1434-3 normuna uygun olan bu protokol, okuma hizmeti için tek bir kuruluşa bağlı değildir. Kullanıcı kendi yönetim personeli ile her işletmeden gider bildirimi ve okuma alabilir.

   * İstenilen anda, istenilen merkezden okuma yapılabilir.

   * Sayaçlarda oluşan arızaları bildirmesinin yanında arızanın tam olarak nerede olduğunu da belirtir.

   * M buslı sayaçlar güncel veriler sağlar.

    Teknik Bilgiler

    Okuma hızı oldukça yüksek olan m-bus converter bina mimari yapısı okuma hızına etki etmiyor. Veri aktarımı da oldukça güvenilirdir. Ana iletişim hattı tek bir giriş ile okuma merkezlerinde yer alan konvertöre bağlanır. Toplam ana hat uzunluğu şartlara göre değişse de 4 km kadar uzayabilir.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Popüler Yazılar

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı Resmi

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon Resmi

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı Resmi

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı

  Fatura Hesaplama Sistemi Resmi

  Fatura Hesaplama Sistemi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır Resmi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır