Avantajlı M- Bus Sistemleri

 • 3 sene önce
 • 0
 • merkezi ısıtma fatura hesaplama

  Metering Bus kelimelerinden üretilen bir kısaltma olan m bus ölçüm cihazlarının haberleşmesinde kullanılmaktadır. Evlerde elektrik, soğuk ve sıcak su gibi ölçüm cihazlarında kullanılmaktadır.

    M- Bus Ekipmanları

    Kablolar üzerinden enerji alan ekipmanlar pil ile de desteklenebiliyor. Sayaçlar bir master ekipmanı tarafından sorgulanırlar. Sonrasında toplanan bilgiler master ekipmanlarına geçer.

    Kablosuz ya da kablolu master üniteleri; el bilgisayarı, M- Bus kollektör gibi cihazlar periyodik olarak bu sayaçlara bağlanır. Bu şekilde tüketim bilgileri alınmış olur. Bu ekipmanlar pil ile besleniyor ise çok sık sorgulanmamalıdır. Çünkü her sorgu enerji tüketimi oluşturur. Genel olarak ideal bir sorgu frekansı günde bir olmalıdır.

    Kablolu M- Bus Ekipmanları

    Sayaçlar kablo alt yapısı hazır ise enerjilerini kablolar üzerinden alırlar. Bu gibi durumlarda sık sorgulama yapmak sorun oluşturmaz. Kablolu uygulamalarda çift sinyal kablosu bulunuyor. Ekipmanlar kabloya paralel olarak bağlanmaktadır.  Kollektör merkezde yer alır. Bu cihazlarda enerji beslenmesi için kabloları kullanılır. Kablolar ile merkezdeki kollektöre sayaç bilgileri de ulaşır. Özellikle apartmanlar için bus topoloji kullanımı uygun maliyeti ile önerilir. Genel itibari ile m-bus otomasyon sistemi çift kablo üzerinden haberleşme yapar. Bu şekilde yapı kurulumlarında sayaçlar uzaktan enerjilendirilir. Bu segmentler de en çok 250 sayaç bulunabilir.

    Kablolu M- Bus Ekipmanlarının Hızı

    Ekipmanlar 300 ile 9600 bps arasında ayarlanabiliyor. Bağlanan sayaç sayısının azaltılması ve hızın düşürülmesi ile kablo mesafesi uzayabilir. Kablo çapı ayarlanabilir. Bu durumda kapasitans değerinin 180 nf değerinden düşük olması önerilir. Dikkat edilmesi gereken tek durum kablo mesafesi 1000 metreyi aşmamalıdır.

    Kablosuz M- Bus Ekipmanları

    Bilgi iletimi bakımından kablolu ve kablosuz ölçüm cihazları arasında farklılık bulunmuyor. Kablosuz M-Bus enerji verimliliği bakımından yüksek bir protokoldür. Bu da sayaçların pil ile beslenmesini mümkün kılıyor. Kablosuz cihazlarda pil ömrü 10 ve üzerinde olabilir. Söz konusu sayaçların kalibrasyonu olduğunda kanuni süre 10 yıldır. Bu sayede batarya değişimi ve ilave işçilikler için ekstra ücret alınmayacaktır.

    M- Bus Sisteminin Avantajları

    Maliyet ve verim anlamında sağlanan yüksek kalite m-bus converter cihazlarının tercih edilmesinde etkili oluyor. Kullanım avantajları arasında;

   * Veri aktarımında sinyal karışımları karşısında yüksek dirence sahiptir.

   * Ara yüz kısmında elektronik aksamında standart çipler bulunur.

   * Kolay tedarik edilebilir kabloları

   * Geniş menzilli, düşük maliyetli, esnek kablo bağlantı topolojileri ile M- Bus Sistemi her açıdan pek çok avantaja sahiptir.

    Bu sistemdeki sayaçlar uzaktan okunabilir. Sürekli okuma ağ kontrolü ile sağlanabilir. Ağ optimizasyonu istenilen yerden yapılabilir. Sayaç tipine ve ağa göre birkaç saniye içinde okuma yapmak mümkün olacaktır.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Popüler Yazılar

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı Resmi

  Merkezi Isıtma Fatura Paylaşımı

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon Resmi

  Isı Sayacı Kalorimetre Muayene Kalibrasyon

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı Resmi

  Kalorimetre ve Sayaç Satışı

  Fatura Hesaplama Sistemi Resmi

  Fatura Hesaplama Sistemi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır Resmi

  Petekler Neden 15°C’nin Altına Düşer ve Nasıl İlave Ücrete Maruz Kalınır